DawkowaniePostępowanie w przypadku pacjentek niemiesiączkujących:
Stosować preparat przez 3 okresy po 28 dni każdy, zachowując przerwę w stosowaniu wynoszącą 3 dni pomiędzy poszczególnymi okresami (28 dni stosowania / 3 dni przerwy / 28 dni stosowania / 3 dni przerwy / 28 dni stosowania).
Postępowanie w przypadku pacjentek miesiączkujących:
Żelu dopochwowego nie należy stosować w trakcie miesiączki (przez około 3-5 dni w cyklu). Nie ma potrzeby stosowania dodatkowych 3 dni przerwy, ponieważ miesiączkę należy traktować jak przerwę w leczeniu. Stosowanie żelu dopochwowego można rozpocząć w dowolnym dniu cyklu.
Żel dopochwowy najlepiej stosować wieczorem.
Sposób użycia:
- Przed użyciem dobrze wstrząsnąć butelką z preparatem.
- Postawić butelkę z wyrobem na płaskiej, równej powierzchni. Otworzyć zawartość, a następnie włożyć końcówkę aplikatora do środka.
- Butelkę z aplikatorem należy obrócić do góry dnem, nabrać 5 ml żelu, po czym delikatnie odciągnąć tłok aplikatora do momentu aż koniec tłoka wskaże objętość 5 ml. Ponownie odwrócić butelkę i zdjąć aplikator.
- Wprowadzić aplikator głęboko do pochwy (do momentu, gdy dotknie on szyjki macicy). W tym celu poleca się, by pacjentka ułożyła się na plecach z umieszczoną pod miednicą poduszką. Dodatkowe zgięcie kolan może ułatwić aplikację.
- Po wprowadzeniu aplikatora we właściwe położenie, należy wolno wciskać tłok, aby podać żel, a następnie wyjąć aplikator z pochwy.
- Po aplikacji należy odczekać w pozycji leżącej kolejną minutę, mając na uwadze by miednica była wciąż uniesiona. Pozwoli to na odpowiednie rozprowadzenie żelu w szyjce macicy.
- Po użyciu należy dokładnie umyć aplikator. W tym celu należy oddzielić rurkę od tłoka aplikatora, umyć ręcznie obydwie części w ciepłej wodzie (maksymalnie w temperaturze do 50℃). UWAGA Nie myć w zmywarce! Następnie osuszyć obie części aplikatora i złożyć je ponownie w całość. Aplikator może być stosowany do 28 razy, jeżeli jest poddawany myciu każdorazowo po jego użyciu.
DziałanieWyrób medyczny DeflaGyn pozwala wiązać patogeny i hamować ich rozprzestrzenianie się. Ponadto, wprowadza ochronę antyoksydacyjną.
Możliwe działania niepożądane wyrobu medycznego:
Rzadko mogą występować takie objawy, jak swędzenie i pieczenie.
PrzeciwwskazaniaWyrób medyczny DeflaGyn należy zawsze stosować po porozumieniu z lekarzem. Szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży i karmiących.
Przed użyciem należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania wyrobu.
Nie stosować w przypadku uczulenia na którykolwiek ze składników. W razie wystąpienia niepokojących objawów lub działań niepożądanych należy przerwać stosowanie wyrobu i skontaktować się z lekarzem.
Nie stosować, jeśli opakowanie było wcześniej otwierane, uszkodzone lub jeśli aplikator nie został wcześniej dokładnie umyty.
Przechowywać w temperaturze poniżej 25℃.
Przechowywać w sposób niedostępny dla dzieci.
Uwagi i środki ostrożności
Po zaaplikowaniu, pewna ilość żelu może wyciec. Żel może mieć lekko czerwony kolor i może doprowadzić do ubrudzenia bielizny. Plamy powinny zniknąć po wypraniu. Poleca się podczas stosowania wyrobu korzystanie z wkładek higienicznych.
Wyrób może prowadzić do lekkiego zabarwienia brzegów i wnętrza zakrętki. Nie wpływa to na jego jakość.
Stosowanie wyrobu z innymi lekami
Leki podawane dopochwowo (stosowane w celach terapeutycznych i/lub oczyszczających i/lub jako środki antykoncepcyjne) należy stosować z zachowaniem co najmniej dwugodzinnego odstępu od zastosowania żelu dopochwowego DeflaGyn.
Jednoczesne stosowanie żelu dopochwowego DeflaGyn i produktów, które znajdują się w pochwie (np. pierścieni dopochwowych), może zmniejszać skuteczność tych produktów i w związku z tym jest przeciwwskazane.
WskazaniaWyrób medyczny wskazany jest w przypadku wystąpienia:
- nieprawidłowych wyników cytologii szyjki macicy (ASC-US) (Atypowe komórki nabłonka płaskiego o nieokreślonym znaczeniu), ASC-H (Atypowe komórki nabłonkowe, gdzie nie można wykluczyć obecności zmian HSIL), LSIL (Zmiany małego stopnia w komórkach nabłonka płaskiego), HSIL (Zmiany dużego stopnia w komórkach nabłonka płaskiego) / PAP II-p, PAP-III-p, PAP IIID1, PAP IIID2 (Munich III) / PAP III, PAP IIID);
- zmian zlokalizowanych na szyjce macicy wywołanych wirusem brodawczaka ludzkiego;
- zmian zlokalizowanych na szyjce macicy z dodatnim wynikiem biomarkerów p16/Ki-67;
- nienowotworowych zmian na szyjce macicy.