DawkowanieZewnętrznie. Dorośli i młodzież powyżej 16 lat: 1 plaster na bolący obszar 2 razy na dobę, rano i wieczorem. Maksymalna dawka dobowa to 2 plastry, nawet jeśli leczone ma być więcej niż jedno miejsce chorobowe. Oznacza to, że w danym czasie leczony może być wyłącznie tylko jeden obszar ciała. Preparat jest przewidziany do stosowania w leczeniu krótkotrwałym. Okres stosowania leku nie powinien przekraczać 7 dni. Nie wykazano korzyści terapeutycznych płynących z dłuższego stosowania preparatu. Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli w trakcie zalecanego okresu leczenia nie nastąpi poprawa, lub nastąpi nasilenie objawów. Lek stosować przez najkrótszy czas niezbędny do złagodzenia objawów, zależnie od wskazania.
DziałanieItami jest lekiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Zawarty w Itami diklofenak należy do NLPZ, czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Działanie diklofenaku jest związane z ograniczeniem bólu pochodzącego od stanu zapalnego, opuchlizny czy gorączki.
Jeśli po upływie 7 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Jeśli wystąpi którykolwiek z poniższych objawów, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem i zaprzestać stosowania plastra: nagła swędząca wysypka (pokrzywka); opuchlizna rąk, nóg, kostek, twarzy, warg, ust lub gardła, trudności z oddychaniem; spadek ciśnienia krwi lub osłabienie.
Często występujące działania niepożądane (u 1 do 10 na 100 osób):
- miejscowe reakcje skórne, takie jak zaczerwienienie, pieczenie, swędzenie, czerwona zaogniona skóra, wysypka, czasami z krostkami lub bąblami pokrzywkowymi.
Bardzo rzadko występujące działania niepożądane (u 1 na 10 000 osób):
- reakcje nadwrażliwości lub miejscowe reakcje alergiczne (kontaktowe zapalenie skory).
W przypadku pacjentów stosujących leki z tej samej grupy lekowej co diklofenak. Istnieją pojedyncze doniesienia o wystąpieniu uogólnionej wysypki skórnej, reakcji nadwrażliwości, takich jak obrzęk skóry i błon śluzowych, a także reakcje typu anafilaktycznego z ostrymi zaburzeniami krążenia i nadwrażliwością na światło.
W porównaniu do stężenia substancji czynnej we krwi osiąganego po podaniu drogą doustną, diklofenak stosowany na skórę wchłania się w bardzo nieznacznym stopniu. Tym samym prawdopodobieństwo wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych (takich jak zaburzenia żołądkowo-jelitowe, nerek czy trudności z oddychaniem) jest bardzo małe.
PrzechowywaniePreparat należy stosować wyłącznie na nieuszkodzoną, zdrową skórę i nie powinien on pozostawać na skórze pacjenta podczas kąpieli w wannie lub pod prysznicem. Plastra nie należy dzielić. Jeśli to konieczne, plaster można przymocować za pomocą dzianego bandaża. Nie stosować pod opatrunkiem okluzyjnym.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania,bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
WskazaniaPlastry przeznaczone są do leczenia miejscowe, krótkotrwałego i objawowego bólu u osób dorosłych i młodzieży powyżej 16 lat w przypadku ostrych nadwyrężeń, zwichnięć czy siniaków kończyn, powstałych w wyniku tępych urazów, np. urazów sportowych. Preparat jest przeznaczony do leczenia krótkotrwałego (nie dłużej niż 7 dni).