Ciąża oraz karmienie piersiąW ramach zachowania środków ostrożności, leku Nifuroksazyd Gedeon Richter nie należy podawać w czasie ciąży i karmienia piersią. U kobiet w wieku rozrodczym lek Nifuroksazyd Gedeon Richter można stosować tylko wtedy, gdy stosują one skuteczną antykoncepcję.
DawkowanieTen lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Zalecana dawka dla osób dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 7 roku życia to1 kapsułka 4 razy na dobę, co 6 godzin.
Nifuroksazyd Gedeon Richter przeznaczony jest do stosowania doustnego, kapsułki należy połykać w całości, popijając odpowiednią ilością wody.
DziałanieNifuroksazyd Gedeon Richter wykazuje się działaniem przeciwbakteryjnym w świetle jelita w stosunku do wybranych gatunków bakterii. Nie niszczy naturalnej flory bakteryjnej przewodu pokarmowego oraz nie powoduje powstania szczepów opornych. Lek nie wchłania się z przewodu pokarmowego i jest wydalany z organizmu w postaci niemienionej.
PrzechowywanieLek przechowywać w temperaturze pokojowej. Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Możliwe skutki uboczneJak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
W indywidualnych przypadkach reakcji uczuleniowej na nifuroksazyd mogą wystąpić następujące działania niepożądane: bóle brzucha, nudności, nasilenie biegunki.
Do rzadko zgłaszanych działań niepożądanych (u co najmniej 1 na 10000, ale rzadziej niż 1 na 1000 pacjentów) należą: wysypka, krosty na skórze, swędzenie i guzki na skórze.
Z częstością nieznaną wystąpić mogą: reakcje anafilaktyczne (wysypka skórna, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, wstrząs anafilaktyczny).
Środki ostrożnościJeśli pomimo leczenia biegunka utrzymuje się dłużej niż 3 dni lub objawi się nasilają należy skonsultować się z lekarzem.
W przypadku wystąpienia reakcji nadwrażliwości (duszność, obrzęk twarzy, warg, języka, wysypka, świąd) produkt leczniczy należy natychmiast zaprzestać stosowania leku.
Podczas leczenia biegunki konieczne jest stałe uzupełnianie płynów, średnio 2 litry widy na dobę dla osoby dorosłej. W przypadku ciężkiej i długotrwałej biegunki, ciężkich wymiotów i niechęci do jedzenia należy rozważyć możliwość nawadniania drogą dożylną.