Ciąża oraz karmienie piersiąLek Smecta może być stosowany w okresie ciąży i karmienia piersią.
DawkowanieTen lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak opisano to w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty.
- Lek do stosowania doustnego w postaci zawiesiny.
Dzieci powyżej 2. roku życia (biegunka ostra): 2 saszetki na dobę, na początku leczenia ostrej biegunki dawka może być podwojona.
Sposób przygotowania: zawartość saszetki rozpuścić w 50 ml wody i podawać małymi porcjami w ciągu dnia. Smectę może również wymieszać z pokarmami półpłynnymi (bulion, przeciery, gotowane owoce, gotowymi daniami dla dzieci).
Dorośli (biegunka ostra): 3 saszetki na dobę, na początku leczenia w ostrej biegunce, dawka może być podwojona.
Sposób przygotowania: zawartość saszetki rozpuścić w połowie szklanki wody.
Dorośli (przewlekła biegunka czynnościowa): dawka dobowa to 9 g, czyli 3 saszetki.
Jeśli po upływie 2 do 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem. Nie zaleca się długotrwałego ani częstego stosowania leku Smecta bez konsultacji z lekarzem.
DziałanieSmecta nie hamuje naturalnego ruchu jelit, tzw. pasażu jelitowego, w związku z tym nie opóźnia wydalania drobnoustrojów z przewodu pokarmowego, które są przyczyną biegunki.
Dzięki swojej specjalnej, warstwowej budowie wykazuje zdolność absorbcji (wiązania) toksyn, wirusów i bakterii. W konsekwencji przyczyny biegunki zostają usunięte z organizmu. Dodatkowo Smecta ma działanie mukoprotekcyjne (ochronne): powleka i chroni warstwę śluzową przewodu pokarmowego.
PrzechowywanieLek należy przechowywać w suchym miejscu, niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu. Termin ważności oznacza ostatni dzień danego miesiąca.
Możliwe skutki uboczneJak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Często występujące działania niepożądane (u 1 do 10 na 100 osób):
Niezbyt często występujące działania niepożądane (u 1 do 10 na 1000 osób):
Rzadko występujące działania niepożądane (u 1 do 10 na 10 000 osób):
- pokrzywka (swędząca wysypka).
Częstość nieznana:
- reakcje alergiczne (zaczerwienienie skóry, świąd, obrzęk, trudności w oddychaniu, omdlenia, zapaść).
Środki ostrożnościNależy skonsultować się z lekarzem jeśli nie nastąpi poprawa w ciągu 3 dni w przypadku biegunki ostrej.
Podczas leczenia biegunki ważne jest odpowiednia nawodnienie, obejmujące m.in. dużą ilość słonych lub słodkich napojów (zapotrzebowanie na wodę u dorosłych wynosi 2 litry). Podczas biegunki należy powstrzymać się od przyjmowania pokarmów do momentu ustąpienia biegunki (należy wykluczyć surowe owoce i warzywa, pikantne dania, mrożone dania).
Nie zaleca się długotrwałego i częstego stosowania leku Smecta bez konsultacji z lekarzem.
PrzeciwwskazaniaNie stosować leku Smecta, jeśli pacjent ma uczulenie na diosmektyt lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.